Kultura ludowa

Czas trwania
1 rok (2 semestry)
Organizacja studiów
studia stacjonarne
(Szczecin)
Wykłada m.in.:
Igor Górewicz
Robert Jaworski
Kierownik kierunku
Igor Górewicz
Patronat merytoryczny
Cena za studia 9 500 zł

Wykładowcy

Igor Górewicz
Igor Górewicz

Autor i wydawca, organizator i producent, zawodowy odtwórca historyczny, wojownik, wojewoda założonej przez siebie w 1998 roku Drużyny Grodu Trzygłowa. Konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk, autor wystaw muzealnych, inicjator i dyrektor artystyczny festiwali historycznych.Konsultant filmowy, reżyser walk, aktor, z doświadczeniem w ponad 80 filmach fabularnych, dokumentalnych i teledyskach. Popularyzator historii, miłośnik białej broni, twórca wystaw edukacyjnych eksponowanych w licznych muzach całej Polski.

Autor wielu artykułów z zakresu historii i archeologii Słowian, historii wojskowości, rekonstrukcji historycznej, mitologii, oraz kilkunastu książek, m.in.: „O broni Słowian. Na wojnie i w kulturze”, „O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu”, „Borek i Bogowie Słowian”, „Borek i legendarne początki Polski”, „O Słowianach I. Piastowie, legendy i niewolnicy”, „Borek i legendarne początki Polski”, „Miecze Europy”, „Mieczem pisane”, „Poznaj Słowian”, seria „Zdobnictwo wczesnego średniowiecza”.

Współpracuje w rozlicznymi instytucjami kultury, edukacyjnymi i naukowymi.

Katarzyna Górewicz
Katarzyna Górewicz

Miłośniczka sztuki ze szczególnym wskazaniem na Starych Mistrzów.

Studiowała filologię germańską, następnie w Hamburgu w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych na wydziale ilustracji książek dla dzieci W Niemczech spędziła dziesięć lat. Zajmowała się pracą artystyczną oraz arteterapeutyczną w szkołach specjalnych, ośrodkach wsparcia dla dzieci oraz ludzi młodych z różnego rodzaju zaburzeniami. Po powrocie do Szczecina zaczęła pracę jako ilustratorka w wydawnictwie Triglav.

Jej pasją jest Słowiańszczyzna, która stała się inspiracją dla wielu prac artystycznych, m.in. dla motanek, z których słynie Górewiczka. Tematy, które stały się źródłem wielu podejmowanych przez nią działań to najczęściej kobieca energia i motyw śmierci. Od lat prowadzi warsztaty dla kobiet.

Autorka książki dla najmłodszych pt.: „ Jaka jesteś Babo Jago?”, będącą pierwszym tytułem z serii „Trudne tematy dla dzieci małych”.

W 2023 r. podjęła studia na kierunku arteterapii myśląc o wykorzystaniu w terapii kultury ludowej.

Mikołaj Jarmakowski
Mikołaj Jarmakowski

Antropolog kultury – slawista związany naukowo z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą mitologicznym podstawom serbskich, białoruskich i polskich obrzędów ludowych związanych z postaciami dziewczyny na wydaniu i pani młodej.

Autor artykułów naukowych i popularyzatorskich, prelegent na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia folkloru słowiańskiego i bałtyckiego, szczególnie mitologii i obrzędowości, indoeuropeistyki, metodologii badań antropologicznych i filologicznych nad rzeczywistością kulturową tzw. społeczeństw pierwotnych i pradziejowych oraz roli przedchrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego w narodowych tożsamościach europejskich (które ma okazję poznawać w ramach wyjazdów badawczych na Litwę i współpracy z ruchem Romuva).

Współredaktor czasopisma „Slawistyka. Folklorystyka” – polskiego organu wydawniczego Komisji Folklorystyki przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów, współpracuje m.in. z indyjskim Centrum Studiów Cywilizacyjnych oraz Litewskim Instytutem Literatury i Folkloru. Przewodnik muzealny, edukator w obszarze folkloru i kultury ludowej (m.in. w ramach programu „Mały Kolberg”). Założyciel obrzędowego zespołu pieśniarskiego Dunajowi.

dr Olga Solarz
dr Olga Solarz

Etnolożka i ukrainistka, współzałożycielka Fundacji Magia Karpat, autorka książek i artykułów poświęconych myśleniu magicznemu, autorka bloga Magia Ludowa Karpat, działaczka społeczna.

Obszary jej zainteresowań to: myślenie magiczne we współczesnej kulturze ukraińskiej, kamieniarka ludowa oraz ludowe ośrodki kamieniarskie na pograniczu polsko-ukraińskim, wierzenia i zwyczaje na Bojkowszczyźnie.

Autorka książki „Język magii – magia języka”, redaktor sześciu książek związanych z kulturą materialną i duchową Ukrainy oraz polsko-ukraińskiego pogranicza, w tym ludowej sztuki sepulkralnej Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny i Roztocza.

Autorka szeregu artykułów poświęconych wierzeniom magicznym w obrzędowości rodzinnej i kalendarzowej.

Adam Strug
Adam Strug

Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

Producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej.

Robert Jaworski
Robert Jaworski

Jeden z bardziej zjawiskowych muzyków polskiej neofolkowej i eksperymetalnej sceny muzycznej. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Turku, w klasie trąbki. Muzyk współodpowiedzialny za liczne sukcesy polskich zespołów folkowych. Współtworzył projekty artystyczne między innymi z Kapelą ze Wsi Warszawa, Adamem O.S.T.R. Ostrowskim, Czesławem Mozilem , czy też Marcinem Przybyłowiczem – głównym kompozytorem przy pracy nad kolejnymi częściami gry komputerowej „Wiedźmin”.

Jego licznie nagradzany, główny zespół Żywiołak w bardzo szybkim czasie dołączył do grona najbardziej rozpoznawalnych grup muzyki „korzennej” w Polsce i przekuł swój sukces na frekwencję koncertową. Młode, kolejne już pokolenia słuchaczy w sposób wyjątkowy doceniły innowacyjne podejście Jaworskiego do ludowej materii i nadawania jej motywom treści i sensu zrozumiałego współczesnym.

W swoich kolejnych projektach muzycznych takich jak „Loopus Duo, Delira & Kompany” czy „Roberto Delira. Rekonstrukcja/ destrukcja” muzyk w bezkompromisowy sposób wykorzystuje przebudowane lub zmodyfikowane przez siebie instrumenty dawne, takie jak archaiczne fidele, lutnie, kolejne odmiany harf smyczkowych, flety, szałamaje, bębny czy najbardziej kojarzoną z nim lirę korbową.

Jako pierwszy w Polsce na potrzeby swego kolejnego projektu „Delira & Kompany” zrekonstruował do formy smyczkowej „gęślę gdańską” (1255–1275), niewielki instrument wydobyty w 1949 roku podczas prac wykopaliskowych w starej części Gdańska, która wzbudziła naukową dysputę wśród naukowców na temat jej przynależności kulturowej i techniki gry. W 2012 roku materiały o autorze i zrekonstruowanej przez niego gęśli gdańskiej zostały wykorzystane do fińskiego projektu Kanteleen Kielin obejmującego serie audycji radiowych oraz książkę dotyczącą historii instrumentów kantelopodobnych w Europie.

Jako jeden z pierwszych w Polsce podjął się zrekonstruowania do formy profesjonalnej jednego z dwóch archaicznych instrumentów smyczkowych z opolskiego ostrówka (przyporządkowany czwartej ćwierci X wieku) zwany też „gęślą opolską”. Jest to jak do tej pory najstarszy chordofon smyczkowy odkryty na terenach Polski.

Wybierz dla siebie kierunek studiów lub szkolenie i zapisz się już dziś !