Broń i kultura

Czas trwania
1 rok (2 semestry)
Organizacja studiów
studia stacjonarne
(Szczecin)
Wykłada m.in.:
Igor Górewicz
dr Radosław Sikora
dr hab. Andrzej Janowski
Kierownik kierunku
Igor Górewicz
Patronat merytoryczny
Cena za studia 9 500 zł

Wykładowcy

Igor Górewicz
Igor Górewicz

Autor i wydawca, organizator i producent, zawodowy odtwórca historyczny, wojownik, wojewoda założonej przez siebie w 1998 roku Drużyny Grodu Trzygłowa. Konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk, autor wystaw muzealnych, inicjator i dyrektor artystyczny festiwali historycznych.Konsultant filmowy, reżyser walk, aktor, z doświadczeniem w ponad 80 filmach fabularnych, dokumentalnych i teledyskach. Popularyzator historii, miłośnik białej broni, twórca wystaw edukacyjnych eksponowanych w licznych muzach całej Polski.

Autor wielu artykułów z zakresu historii i archeologii Słowian, historii wojskowości, rekonstrukcji historycznej, mitologii, oraz kilkunastu książek, m.in.: „O broni Słowian. Na wojnie i w kulturze”, „O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu”, „Borek i Bogowie Słowian”, „Borek i legendarne początki Polski”, „O Słowianach I. Piastowie, legendy i niewolnicy”, „Borek i legendarne początki Polski”, „Miecze Europy”, „Mieczem pisane”, „Poznaj Słowian”, seria „Zdobnictwo wczesnego średniowiecza”.

Współpracuje w rozlicznymi instytucjami kultury, edukacyjnymi i naukowymi.

dr hab. Andrzej Janowski
dr hab. Andrzej Janowski

Archeolog, o specjalności archeologia średniowiecza i okresu nowożytnego, dr hab., profesor w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, od 2020 r. kierownik Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN w Szczecinie.

W latach 2010-2021 wykładowca na Uniwersytecie Szczecińskim. Autor 200 prac naukowych, w tym 2 monografii i redaktor 9 prac zbiorowych. Uczestnik i wykonawca w 17 projektach naukowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Współorganizator 3 wystawy (jedna otrzymała wyróżnienie w XXXVIII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 w kategorii Wystawy Historyczne i Archeologiczne).

Jego główne zainteresowania to przemiany osadnicze i budownictwo obronne na Pomorzu, obrządek pogrzebowy i kontakty słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu, oraz kultura materialna, głównie wyroby metalowe m.in. uzbrojenie, biżuteria i elementy stroju oraz przedmioty z poroża i kości.

dr Radosław Sikora
dr Radosław Sikora

Historyk i publicysta specjalizujący się w historii nowożytnej i historii wojskowości, doktor nauk historycznych (tytuł pracy doktorskiej „Taktyka walki, uzbrojenie i wyposażenie husarii 1576-1710”), autor 18 książek z zakresu staropolskiej wojskowości, wydanych tak w Polsce, jak i na Ukrainie oraz w Rosji. Autor szeregu artykułów wydawanych tak w Polsce, jak i w zagranicznych magazynach wojskowych.Od dwóch dekad rekonstruktor husarii. Współtwórca wystaw poświęconych husarii i wojskowości staropolskiej w Polsce (np. z okazji wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie) i poza nią (w Danii, Hiszpanii, Rosji, na Ukrainie), gdzie wygłaszał prelekcje poświęcone husarii i wojskowości staropolskiej.

Daniel Iwański
Daniel Iwański

Rekonstruktor historyczny od 2004 roku. Na przestrzeni lat współtwórca i prelegent wielu pokazów historycznych. Posiada bogate doświadczenie w branży filmowej jako konsultant oraz doradca konsultanta przy produkcjach takich, jak: „Rój”, „Róża”, „Czas honoru”, „Miasto44”, „Pitbull”, „Sami Swoi początek”. Założyciel grupy rekonstrukcyjnej Teatr Inscenizacji Historycznych.

Znawca oraz kolekcjoner umundurowania i uzbrojenia okresu od I Wojny Światowej do czasów współczesnych. Jego kolekcja obejmuje ponad 120 w pełni wyposażonych kompletów mundurowych oraz ponad 3 tysiące eksponatów, w których skład zaliczają się elementy uzbrojenia, umundurowania, a także osobiste przedmioty żołnierzy. Specjalista umundurowania i uzbrojenia frontu wschodniego, w szczególności Armii Czerwonej oraz Wojska Polskiego.

Sławomir Tomanek
Sławomir Tomanek

Zawodowo realizator i reżyser dźwięku, a także muzyk, rusznikarz, mechanik, snycerz. Założyciel oraz prezes Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego i Miłośników Broni Dawnej „Grajcar”, gdzie obok codziennej działalności strzeleckiego klubu sportowego, prowadzi typową działalność dla dawnych klubów strzeleckich. Działalność związaną z pielęgnacją tradycji narodowych, patriotycznych i historycznych. Od prawie trzydziestu lat pracownik instytucji kultury, przy której realizuje swoją działalność społeczną.

Zajmuje się bronią palną, w szczególności historyczną, aspektami wytwarzania i zdobnictwa. Współorganizator grupy rekonstrukcyjnej Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego, która współpracuje z innymi grupami z Polski zajmującymi się historią tego okresu. W ramach grupy zajmuje się historią XIX wieku, historią uzbrojenia, wyposażenia, artylerii, sztandarów itp. Inicjator i realizator wielu przedsięwzięć kulturalnych, także związanych z rekonstrukcją historyczną. Od wielu lat uczestnik niezliczonych inscenizacji historycznych okresu XIX wieku. Uczestniczył w rekonstrukcjach i uroczystościach związanych z okresem dwusetnych rocznic bitew napoleońskich organizowanych w całej Europie – Austerlitz, Albuera, Fuengirola, Montmirail, Lipsk, Waterloo i w wielu innych.

Wybierz dla siebie kierunek studiów lub szkolenie i zapisz się już dziś !