Odtwórstwo i rzemiosło historyczne

Czas trwania
1 rok (2 semestry)
Organizacja studiów
studia stacjonarne
(Szczecin)
Wykłada m.in.:
Igor Górewicz
dr hab. Andrzej Janowski
Kierownik kierunku
Igor Górewicz
Patronat merytoryczny
Cena za studia 9 500 zł

Wykładowcy

Igor Górewicz
Igor Górewicz

Autor i wydawca, organizator i producent, zawodowy odtwórca historyczny, wojownik, wojewoda założonej przez siebie w 1998 roku Drużyny Grodu Trzygłowa. Konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk, autor wystaw muzealnych, inicjator i dyrektor artystyczny festiwali historycznych.Konsultant filmowy, reżyser walk, aktor, z doświadczeniem w ponad 80 filmach fabularnych, dokumentalnych i teledyskach. Popularyzator historii, miłośnik białej broni, twórca wystaw edukacyjnych eksponowanych w licznych muzach całej Polski.

Autor wielu artykułów z zakresu historii i archeologii Słowian, historii wojskowości, rekonstrukcji historycznej, mitologii, oraz kilkunastu książek, m.in.: „O broni Słowian. Na wojnie i w kulturze”, „O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu”, „Borek i Bogowie Słowian”, „Borek i legendarne początki Polski”, „O Słowianach I. Piastowie, legendy i niewolnicy”, „Borek i legendarne początki Polski”, „Miecze Europy”, „Mieczem pisane”, „Poznaj Słowian”, seria „Zdobnictwo wczesnego średniowiecza”.

Współpracuje w rozlicznymi instytucjami kultury, edukacyjnymi i naukowymi.

dr hab. Andrzej Janowski
dr hab. Andrzej Janowski

Archeolog, o specjalności archeologia średniowiecza i okresu nowożytnego, dr hab., profesor w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, od 2020 r. kierownik Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN w Szczecinie.

W latach 2010-2021 wykładowca na Uniwersytecie Szczecińskim. Autor 200 prac naukowych, w tym 2 monografii i redaktor 9 prac zbiorowych. Uczestnik i wykonawca w 17 projektach naukowych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Współorganizator 3 wystawy (jedna otrzymała wyróżnienie w XXXVIII Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 w kategorii Wystawy Historyczne i Archeologiczne).

Jego główne zainteresowania to przemiany osadnicze i budownictwo obronne na Pomorzu, obrządek pogrzebowy i kontakty słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu, oraz kultura materialna, głównie wyroby metalowe m.in. uzbrojenie, biżuteria i elementy stroju oraz przedmioty z poroża i kości.

Marek Piłaszewicz
Marek Piłaszewicz

Plastyk, snycerz, rzeźbiarz i modelarz. Od dziecka związany z Pomorzem i sztuką, dlatego większość działań skupia się w granicach tradycji regionalnej tych ziem.

Zajmuje się rekonstrukcją historyczną i archeologią eksperymentalną, odtwarzaniem życia codziennego z okresu wczesnego średniowiecza. Zajmuje się łyżkarstwem, snycerstwem, rogownictwem, skórnictwem, garncarstwem i każdym innym rzemiosłem. Odtwarza dawne techniki i narzędzia. Skupia się głównie nad terenem Pomorza. Od ponad 20 lat prowadzi pokazy historyczne na terenie kraju i poza jego granicami.

Zajmuje się również ceramiką od pradziejów po współczesną ceramikę użytkową. Wyrabia naczynia historyczne, zajmował się ceramiką artystyczną, masami lejnymi, ręcznym formowaniem. Prowadzi wypały tradycyjne, jak i przy udziale współczesnych pieców elektrycznych. Pracuje na kołach garncarskich tradycyjnych oraz elektrycznych.

Jest również przyrodnikiem i edukatorem ekologicznym oraz terenowym. Zajmuje się nauką rozpoznawania gatunków drzew i roślin zielnych, dzikich zwierząt i różnych form przyrodniczych. Jego talent plastyczny przekłada się również na pracę grafika komputerowego oraz ilustratora – jest autorem rysunków do wielu publikacji m.in. do cyklu wydawniczego „Zdobnictwo wczesnego średniowiecza…”, Wydawnictwa TRIGLAV.

Paulina „Wiłka” Deręgowska
Paulina „Wiłka” Deręgowska

Projektantka i konsultantka mody w odtwórstwie historycznym z 25-letnim doświadczeniem w archeologii eksperymentalnej. Twórczyni inspirowana historią i kulturą ludową. Swoją pracę zawodową skupia na popularyzowaniu etnicznej różnorodności strojów ludów dawnej Europy. Edukuje z pasją o historii tkanin, Jedwabnym Szlaku i wymianie kulturowej kształtującej modę. Wprowadza wystudiowane trendy modowe w odtwórstwie historycznym. Autorka praktycznych warsztatów dawnego kroju i szycia. Lektorka, instruktorka rozumienia duchowości dawnych Słowian. Współpracuje z artystami fotografikami, nowelistami, projektantami mody, twórcami filmowymi. Prace własne i efekty międzynarodowych konsultacji udostępnia podczas festiwali historycznych, w muzeach, podcastach, mediach społecznościowych i na ekranie.

Manager, założyciel Miklagard Silk, odpowiada za kostiumy, konsultacje do wystaw, sesji zdjęciowych i filmów, w tym do serii dokumentalnej „Viking Dead – Mysteries of the Oseberg”. Autorka cyklu grafik „SlavicaliAE”. Inspiruje innych twórców i projektantów, a materiały z jej kolekcji dawnych tekstyliów z Jedwabnego Szlaku znalazły drogę do muzeów, na ekrany i wybiegi, w tym do sesji zdjęciowej w „Tatler Magazine”.

Edukuje przez bezpośrednie doświadczenie archeologii eksperymentalnej o konstrukcji dawnego ubioru, rozumieniu technik, relacji społecznych, estetyki, duchowości, praktyk życia codziennego. Propaguje kulturę dawną poprzez indywidualny kontakt z magią ludową w osobistych sesjach tworzenia MOTANEK.

Małgorzata Krasna-Korycińska
Małgorzata Krasna-Korycińska

Archeolog, historyk kulinariów, muzealnik. Od ponad 20 lat związana z edukacją historyczną, głównie z zakresu historii kulinariów oraz dziejów zielarstwa.

Autorka licznych tekstów popularno-naukowych oraz książki „Słowianie i wikingowie przy stole”. Wiedzę o dawnej kuchni popularyzuje także w postaci materiałów filmowych nagrywanych dla instytucji, stowarzyszeń i samorządów- w tych zakresach współpracuje min z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum w Kernave na Litwie, Muzeum Pyry w Poznaniu, Muzeum Historii Polski, Muzeum Pałacu Biskupim w Lidzbarku Warmińskim, a także licznymi skansenami i organizatorami największych historycznych imprez plenerowych.

Instruktorka kursów kulinarnych związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i przygotowywaniem żywności w dawnych wiekach po czasy dwudziestolecia międzywojennego i II Wojny Światowej. W trakcie wykładów i prezentacji nacisk kładzie na to, aby teoria była mocno podparta zajęciami praktycznymi.

Maciej Tomaszczyk
Maciej Tomaszczyk

Doktor nauk o Ziemi, na co dzień pracuje jako geolog. Od prawie 20 lat zajmuje się odtwórstwem historycznym a od 15 lat archeologią eksperymentalną związaną z rekonstrukcją dawnych procesów metalurgicznych. W ramach tych działań stara się odtwarzać dawne techniki i sposoby produkcji żelaza w rekonstrukcjach pieców dymarskich a z pozyskanego materiału wykuwa repliki dawnej broni takie jak miecze, topory, groty włóczni itp. Część swoich eksperymentów hutniczo-kowalskich prezentuje na kanale OfficinaFerraria w serwisie YouTube.

W lipcu 2023 w Muzeum PPP w Gnieźnie została otwarta jego autorska wystawa czasowa „Black Metal – kowalstwo wczesnośredniowieczne”. Oprócz Gniezna wystawa była już prezentowana w muzeum w Stalowej Woli a obecnie można ją zobaczyć w muzeum W Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wybierz dla siebie kierunek studiów lub szkolenie i zapisz się już dziś !